Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
RYNEK PRACY maj 2022

RYNEK PRACY maj 2022

Nastroje polskich pracodawców we wszystkich branżach z wyjątkiem produkcji, są kolejny miesiąc dobre, choć lekko chłodniejsze niż w kwietniu. 

 

Wiemy to dzięki wskaźnikowi MIK tj. miesięcznemu indeksowi koniunktury, który jest monitorowany przez Polski Instytut Ekonomiczny.

 

O niższym wyniku MIK w majowym odczycie zdecydowały oceny negatywne w zakresie inwestycji, nowych zamówień i wartości sprzedaży. Nastroje pozytywne w płynności finansowej i zatrudnieniu wpływają na utrzymanie poziomu wskaźnika jeszcze powyżej neutralnego. Na ochłodzenie nastrojów nastroje przedsiębiorców negatywnie mogła wpłynąć niepewność warunków gospodarowania wywołana agresją Rosji na Ukrainę i przedłużającą się wojną oraz rosnącą w kraju inflacją.

 

Rynek pracy nadal rozgrzany choć widać pierwszą rysę na szkle tj. mniejszą ilość ofert od pracodawców, które spłynęły do Urzędów Pracy. Być może jest to chwilowe wahnięcie a być może pierwsza jaskółka spowolnienia.

 

Sprawdź jak możesz przygotować się do ZMIANY ZAWODOWEJ.

 

 

Za Puls Biznesu: Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,3 proc. wobec 5,4 proc. w marcu. 

 

Po oczyszczeniu danych z efektów sezonowych otrzymujemy minimalny spadek o 0,02 proc. Stopa bezrobocia wyrównana sezonowo dotarła do 5,2 proc. i chyba już nie zejdzie dużo niżej (są to dane oparte o liczbę osób zarejestrowanych jako bezrobotne; według badań ankietowych bezrobocie wynosi w Polsce 3 proc.).