Phone +48 721 639 074 Paper plane kontakt@restartkariery.pl
Jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jesteś w siódmym niebie, bo właśnie odebrałeś telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Gratuluję! Możesz odetchnąć, ale tylko na chwilę. Teraz musisz zabrać się ostro do pracy. Jeśli chcesz uzyskać efekt, który cię zadowoli, odpowiednio się przygotuj.

Każdy chce otrzymywać satysfakcjonujące wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Źródłem motywacji są nasze wartości, satysfakcji – adekwatne wykorzystywanie umiejętności, jeśli jednak nie znajdują one odzwierciedlenia w formie materialnej, mogą spowodować poczucie niedocenienia, frustrację, a nawet wypalenie.

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej ze strony rekrutera pada pytanie o oczekiwania finansowe, możesz domniemywać, że twoja kandydatura jest brana pod uwagę w dalszej części rekrutacji. To doskonały moment na dobrą reakcję. Dobrą, czyli jaką? 

Dobra reakcja z twojej strony może wyglądać dwojako:

 

WERSJA DLA ODWAŻNYCH 

 

Sprawdza się, jeśli masz pewność, że na pewno ciebie chcą: „Poznali już Państwo moje kwalifikacje i kompetencje i zapewne przewidują Państwo adekwatne wynagrodzenie, będę wdzięczny za ujawnienie propozycji”.

 

WERSJA STANDARDOWA

 

Również sprawdza się, kiedy masz pewność, że zaprezentowałeś się z jak najlepszej strony oraz twoje kompetencje wzbudziły w pracodawcy chęć zatrudnienia ciebie.

Wersja standardowa – wskazówki:

- Podaj konkretną kwotę oczekiwanego przez ciebie wynagrodzenia (nie podawaj widełek, gdyż pracodawca na pewno będzie oscylował wokół podanego minimum).

- Podawaj zawsze kwotę brutto (jeśli nie wiesz, jak wyliczyć kwotę brutto wynagrodzenia, posłuż się dostępnymi w sieci kalkulatorami wynagrodzeń).

- Podaj kwotę wynagrodzenia wyższą o 10–15% od twojego zakładanego poziomu (twoje szanse rosną, gdy świetnie uzasadniłeś we wcześniejszej części rozmowy swoje kompetencje, byłeś wiarygodny i zaangażowany).

- Negocjuj dodatkowe elementy wynagrodzenia, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, formę umowy, dni wolne od pracy, karnety na siłownię, samochód służbowy, home office w wybranych dniach w miesiącu, miejsce parkingowe.

 

JAK WYLICZYĆ KWOTĘ WYNAGRODZENIA PROPONOWANĄ PODCZAS NEGOCJACJI PŁACOWYCH?

 

Zweryfikuj swój budżet domowy

 

Zweryfikuj swój domowy budżet i na jego podstawie ustal kwoty dla wersji minimalnej, optymalnej i najlepszej (wersja minimalna to kwota pokrywająca wszystkie niezbędne wydatki związane z tym, aby przetrwać, wersja optymalna to kwota pozwalająca na godne życie, wersja najlepsza to kwota pozwalająca na godne życie, a także na wygenerowanie dodatkowych oszczędności lub inwestycji). 

To, co wchodzi w zakres tych wersji, jest mocno zindywidualizowane, niemniej jeśli jesteś w sytuacji zawodowej, w której potrzebujesz natychmiast jakiegokolwiek źródła dochodu, to prawdopodobnie zgodzisz się na wynagrodzenie minimalne.

Nie dopuść do tego poprzez świadome zarządzanie swoją ścieżką zawodową, utrzymuj gotowość do zmiany, bądź na bieżąco z trendami rynkowymi, mimo posiadanej pracy trzymaj rękę na pulsie, rozwijaj się i aplikuj na lepsze stanowiska do lepszych firm.

 

Sprawdź rynek

 

Sprawdź, jakie wynagrodzenia oferuje branża w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Takie informacje znajdziesz np. na stronie www.wynagrodzenia.pl.

Gromadząc informacje, które będą Twoim punktem odniesienie weź pod uwagę wielkość miejscowości, w której będziesz pracował, wielkość organizacji, do której aplikujesz oraz twoje doświadczenie i kompetencje w kontekście ogłoszenia, na które odpowiadasz.

Porównaj kwoty oferowane przez branżę z kwotą wyliczoną na podstawie twojego domowego budżetu.

 

Rozwijaj się

 

Dbaj o rozwój swoich kompetencji i nie podejmuj pochopnie decyzji.